Letieť balónom je možné  iba pri optimálnom počasí  a priaznivom veternom prúdení o sile do 5m/s. Táto podmienka vo väčšine časti sveta limituje  použitie balóna na skoré ráno alebo neskoré popoludnie. Počas dňa je lietanie veľmi riskantné nakoľko vo vyhriatej atmosfére vyniká termické vertikálne prúdenie  so silnými veternými poryvmi. Najlepšie podmienky na let sú v zimnom období keď je atmosféra chladnejšia. Pri dodržaní základných pravidiel je však lietanie bezpečné počas všetkých ročných období. Preto lietame prevažne ráno zhruba dve hodiny od východu slnka a popoludní dve hodiny pred jeho západom.

Princíp letu teplovzdušného balóna je založený na fyzikálnej vlastnosti teplého vzduchu, ktorý je ľahší ako studený. Pilot zohreje výkonným horákom vzduch v obale balóna aby mohol vzlietnuť, alebo nechá horúci vzduch vychladnúť prípadne tento proces urýchli otvorením vypúšťacieho ventilu, čím uvedie balón do klesania. Smer a sila vetra určuje smer a rýchlosť letu balónu. Vietor má v rozdielnych výškových hladinách rozdielny smer. Stúpaním alebo klesaním do priaznivej letovej vrstvy pilot balón riadi. Balón lieta vo výškach stromov alebo môže stúpať do niekoľkokilometrovej výšky. Hodina strávená vo vzduchu a prelet lokality v dĺžke  10-15 kilometrov je typickým príkladom balónového letu.

Časový plán

Po stretnutí posádky s pasažiermi sa presunieme na miesto štartu čo môže trvať cca 15 minút.
S prípravou balóna na let je treba počítať 30 minút.
Let spravidla trvá jednu "letovú hodinu". Letová hodina je variabilná časová jednotka, ktorej dĺžka môže byť od 45 minút až do 1:15 hod., v závislosti od smeru a rýchlosti vetra, potreby preletieť prekážku alebo pristáť pred jej dosahom. V prípade letu v riadenom leteckom okrsku sa let podriaďuje pokynom riadiaceho pracovníka príslušného letiska.
Po pristáti, zbalenie balónu zaberie znovu zhruba 30 minút a presun k autám pasažierov podla dĺžky preletenej vzdialenosti.
Vyčlente si na túto akciu zhruba 3,5-5 hodín času.

Čo si obliecť pre let balónom

Nie je potrebný špeciálny odev, najlepšou volbou je športové  – outdoor oblečenie.  Nemusíte sa báť zimy, lieta sa vo výškach kde je len minimálny rozdiel teplôt od teploty na zemi.  Tiež nehrozí vietor, v balóne nefúka, letí sa rýchlosťou vetra a smerom po vetre. Doporučujeme pevnú športovú obuv, nakoľko sa pristáva na lukách a poliach.